Laser frakcyjny jest zbudowany w taki sposób, iż wiązka światła spójnego jest rozbijana na mikrowiązki, pomiędzy którymi znajdują się obszary skóry nienaruszonej. Mikrowiązki wnikają w głąb skóry, robiąc w niej setki mikrodziurek, tworząc swoiste mikrokolumny. To w nich przebiegają procesy naprawcze i regeneracyjne, które w związku z zajęciem najmniejszej możliwej powierzchni przebiegają błyskawicznie i owocują stymulacją nowotworzenia włókien kolagenowych przy najmniejszych możliwych objawach ubocznych – skóra wygląda jak po oparzeniu posłonecznym.
Ciepło wydzielane w trakcie powstawania mikrokolumny przenika również do otaczających ją tkanek działając stymulująco, również na kolagen w tych obszarach. W trakcie jednego zabiegu pokrywana powierzchnia leczonej skóry to zakres od 15 do 25%.
Częstotliwość powtarzania zabiegów ustalana indywidualnie przez lekarza zależy od agresywności ich wykonania i rodzaju zmian. Zabiegi mogą być wykonywane w sekwencjach 1-6 tygodniowych.
Przed każdym zabiegiem laserowym niezbędna jest konsultacja lekarska, omówienie procedury i inwazyjności zabiegów. Pacjent otrzymuje receptę na krem znieczulający, którym należy posmarować się na godzinę przed planowanym zabiegiem. Znieczulić można się również w gabinecie, przyjeżdżając na godzinę przed zabiegiem.
Zabieg w zależności od wielkości naświetlonego pola trwa od kilku minut (mała blizna), do 30-45 minut (twarz, brzuch, pośladki). Pacjent ma na sobie specjalne okulary ochronne.
Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego oraz chłodzenia zimnym nadmuchem doznania pacjenta w trakcie zabiegu są niewielkie, porównywalne do ukłuć igiełkami.
Normalnym objawem jest zaczerwienienie i ewentualnie minimalny obrzęk (zazwyczaj większy w dniu następnym) oraz pieczenie i swędzenie skóry podobne do tego, po oparzeniu posłonecznym. Objawy mogą być różnie nasilone i trwać od 24 godzin do kilku dni, w zależności od agresywności zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu naświetlona skóra musi być chłodzona specjalnymi cold packami minimum przez 30 min, a następnie by przyspieszyć gojenie i zmniejszyć objawy pozabiegowe naświetlamy ją światłem czerwonym emitowanym przez LED.
Ochrona przeciwsłoneczna maksymalnymi filtrami SPF 50+ jest niezbędnym elementem postępowania pozabiegowego. Drugim istotnym elementem pielęgnacji okołozabiegowej jest odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry.
Ogólne wskazania i efekty działania są bardzo szerokie i wszechstronne, dzięki udowodnionej klinicznie skuteczności, bezpieczeństwu urządzenia i dużemu rozpowszechnieniu ze względu na krótki okres gojenia.
Ciąża, czynny proces nowotworowy, opryszczka, zmiany zapalne na skórze, zaburzenia krzepnięcia, świeża infekcja górnych dróg oddechowych.