Wskazania do zastosowania TOKSYNY BOTULINOWEJ
Zabieg nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta.
Zabieg nie wymaga znieczulenia, ale można zastosować znieczulenie miejscowe kremem EMLA.
W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać niewielki pieczenie towarzyszące iniekcji. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut.
może wystąpić krótkotrwały, przemijający obrzęk i zaczerwienienie nastrzykiwanej okolicy
nie należy się przez kilka godzin kłaść i schylać, jak również przez kilka dni nie można wykonywać jakichkolwiek zabiegów, ani masaży na twarzy (mogą spowodować przemieszczenie się preparatu do innej, niepożądanej grupy mięśniowej).
przy podaniu leku do innej grupy mięśniowej, możliwość porażenia mięśni innych niż planowano, co może spowodować przemijający defekt kosmetyczny np.: obniżenie linii brwi, w sporadycznych przypadkach opadanie powieki. Działania te występują niezmiernie rzadko przy prawidłowym podaniu preparatu i przestrzeganiu zasad pozabiegowych przez pacjenta.
1. zmniejszenie napięcia w mięśniach odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek mimicznych (kurze łapki, zmarszczki poziome i pionowe na czole, zmarszczki wokół ust), a co za tym idzie relaksację i wygładzenie tych zmarszczek.
2. blokada zakończeń nerwowych zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego, co zmniejsza wydzielanie potu.
Efekty TOKSYNY BOTULINOWEJ utrzymują się średnio od 4 do 8 miesięcy. W leczeniu nadpotliwości nawet dłużej. Pełne działanie botuliny jest widoczne po kilku dniach (do 2 tygodni) od wykonania zabiegu.
Ciąża, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np. miastenia gravis, nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), stosowanie leków tj : aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, zakażenia i nowotwory skóry, czynna opryszczka, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (względne).