Lifting termiczny opóźnia proces starzenia się skóry.
Lifting termiczny jest uniwersalny, jeśli chodzi o wiek. To znaczy, że można go wykonać nawet po 25. roku życia, jeżeli występuje już utrata jędrności. W tym przypadku wystarczy zrobić tylko jeden zabieg. Na serię przychodzi czas później, z reguły po 35. urodzinach, choć tak naprawdę wszystko zależy od kondycji skóry, a nie od wieku metrykalnego.
Zabieg trwa około godziny i zaczyna się od nałożenia na skórę specjalnego żelu chłodzącego. Ułatwia on nie tylko operowanie głowicą, lecz także zwiększa przewodzenie promieniowania podczerwonego.
Następnie dobierane są parametry dla danego obszaru skóry tak, aby zabieg był odczuwalny, ale w sposób przyjemny, nie bolesny.
Urządzenie najpierw schładza skórę powierzchniowo, aby ochronić naskórek. Następnie podczerwień podgrzewa głębokie warstwy skóry podczas krótkiego, kilkusekundowego impulsu.
Zaraz po emisji promieniowania IR głowica ponownie schładza obszar zabiegowy, zgodnie z zasadą zimno-ciepło-zimno. Wykonywany jest masaż coolerem o temperaturze chłodzenia 0-20°C.
Zabieg jest bezbolesny, relaksujący, dla wielu pacjentów przyjemny ze względu na towarzyszące mu ciepło. Skóra po zabiegu wygląda naturalnie. Rzadko zdarza się minimalne zaczerwienienie, które ustępuje najpóźniej po kilku godzinach. Zabieg nie ma ograniczeń ze względu na fototyp skóry, można go wykonywać na ciemnej, opalonej skórze, także z problemami naczyniowymi. Po zabiegu, w celu wspomożenia syntezy kolagenu, zaleca się wykonywanie zabiegów z użyciem witaminy C.
Częstotliwość terapii zależy od wieku i kondycji skóry. Przyjmuje się, że przed 35. rokiem życia wystarczy wykonywać jeden zabieg, co 1-1,5 roku.
Później zabieg stosuje się w serii średnio 3-4 zabiegów w miesięcznych odstępach.
Na skutek bodźców termicznych włókna kolagenowe obkurczają się do swojej pierwotnej długości (skręcenie „sprężynek” kolagenowych). W efekcie skóra zostaje zagęszczona, zwiększa się jej napięcie i elastyczność. Zmarszczki zostają wygładzone, rysy twarzy – uniesione, co widać już w trakcie zabiegu. Długofalowym skutkiem zabiegu jest stymulacja fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Dzięki temu ilość kolagenu wzrasta o około 30 procent, co daje efekt zwiększenia gęstości skóry i liftingu.
Pierwsze efekty tzabiegu są widoczne od razu, ponieważ promieniowanie podczerwone IR powoduje natychmiastowe skręcenie włókien kolagenowych. Widoczne jest uniesie rysów już w gabinecie, zwłaszcza w połowie zabiegu, gdy porównujemy połowę twarzy poddaną liftingowi do tej, która jeszcze nie została poddana ujędrniającej sile liftingu termicznego. Kolejne zmiany nie rzucają się już aż tak w oczy, są jednak bardzo pożądane.
Do 6 miesięcy od zabiegu trwa bowiem proces powstawania nowych włókien kolagenowych. Przez ten czas skóra będzie jeszcze młodnieć, zagęści się i stanie się mniej podatna na powstawania zmarszczek i wiotczenie.